• Pnut@lemm.ee
    link
    fedilink
    arrow-up
    36
    ·
    7 天前

    I agree with the people saying that being able to cook for yourself should be considered a key skill. My birthday meal when I was a kid was called a jigs dinner and if my grandma hadn’t taught me how to make it her way then it would have been lost. Having that said. We are talking about eating out, which is a thing that humans have been doing for awhile. I can get a feature meal at McDonald’s for just over $15. Across the street I can get a half pound jalapeno burger with onion rings and a beer for about $20. We need to start giving value to small businesses. Because they do produce quality and value.

  • Existing@lemmy.world
    link
    fedilink
    arrow-up
    32
    ·
    7 天前

    People in comments saying to cook for yourself. I do cook for myself but geez grocery prices aren’t making it easy.

    • SabinStargem@lemmy.today
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      16
      ·
      7 天前

      “Prices aren’t making it easy”, covers at least a decade I am not looking forward to. I wager that a $65 Xbox controller will become a $200 item in a couple of years.

      • Michael@slrpnk.net
        link
        fedilink
        English
        arrow-up
        9
        arrow-down
        2
        ·
        edit-2
        1 天前

        Our produce and ingredients suck here in the US. It’s all devoid of nutrition and usually gamed to look better than it actually is. Lots of things taste funny to me, and if it’s not flavorless, it tastes like chemicals or metal. There’s simply no regulation or oversight.

        When I have food that is grown or produced locally (and ethically) or food that is imported from Europe or even Canada, the difference is stark — I feel like I can actually digest and the flavor is night and day.

    • diverging@lemm.ee
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      2
      ·
      6 天前

      I’m not sure what your reasoning is here.
      Grocery prices aren’t making it easy, so buy from restaurants that are even more expensive?

    • nexguy@lemmy.world
      link
      fedilink
      arrow-up
      1
      ·
      7 天前

      Three cans of hoppin johns beans, one can of chilli beans, 1 oz can of tomato sauce, 1/2 lb ground beef several onions sliced, garlic. About $20-25 for this and if makes 5-6 meals.

  • picnic@lemmy.dbzer0.com
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    23
    ·
    7 天前

    Thing is, I make more than ever, but yet due to increased (mostly) energy costs, I can afford nothing.

    Few years ago I was able to eat a few times a week out, but nowadays I eat at most a few times a month. Base price for döner was 6-7 euros, now they are starting off 12 euros. However my salary has not doubled. Lately, I usually just pick up take away food for the kids, not for us parents.

    I was able to upgrade my phone once a year or two, now I’ve been using the same phone (even with screen cracked) for 3,5 years.

    Best thing last, I’m a co-founder for a fabrication company. We aren’t turning profit because everything is expensive. Our costs have doubled, and salary costs gone up 75%. It would be easier to just run the business down nowadays than struggle.

  • werewolfborg@ttrpg.network
    link
    fedilink
    arrow-up
    34
    ·
    edit-2
    7 天前

    I started getting gyros instead. It’s fast, as cheap as fast food used to be a couple years ago, and tastes better. Plus, it’s a local restaurant and not a national chain.

    • Delphia@lemmy.world
      link
      fedilink
      arrow-up
      6
      ·
      6 天前

      And the higher end ones are just GOOD.

      Its a similar price to fast food, I can just keep a few in the freezer and I can add some little extras to make them more to my taste or chuck some leftover stuff on them to use it up.

      Little bit of garlic powder, some cracked pepper and some chilli flakes…

    • slaneesh_is_right@lemmy.org
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      7
      arrow-down
      2
      ·
      6 天前

      Eeeew what? I mean fast food is trash, but i’d rather eat the cardboard box than a cheap frozen pizza. And if you buy an expensive frozen pizza you might as well make one yourself that is cheaper and better

    • SoleInvictus@lemmy.blahaj.zone
      link
      fedilink
      arrow-up
      3
      ·
      7 天前

      Hard agree. You can also break them in half or into quarters and cook them in smaller portions. This is how my partner and I save money on eating out. We usually eat out due to some combination of being tired or lazy, or craving salty, greasy food. This hits all the major potential bases but keeps us from gorging on pizza or wasting what we can’t eat.

    • dinckel@lemmy.world
      link
      fedilink
      arrow-up
      2
      ·
      6 天前

      Sometimes I grab a pizza from the refrigerator isle at my local Lidl. They’re definitely not fresh or gourmet quality, but for 2.90€ and 15 minutes in the oven, you really can’t complain

  • SaharaMaleikuhm@feddit.org
    link
    fedilink
    arrow-up
    22
    ·
    7 天前

    Only fast food that is worth the money is Döner Kebab. But man they went up more than 100% in price in the last 15 years.
    I used to buy one each Friday on my way home from school for 3€, now they are 6.50€ at the same place. Still a lot cheaper and way more tasty than most other fast food, so I still consider it king.

    • Trihilis@ani.social
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      9
      ·
      7 天前

      Yeah… I stopped eating out at places that were “just okay”.

      Like I’m willing to pay 4-5 euros for a “just okay” hamburger. But for 9 -15 I expect it to be top notch. If it isn’t top notch I’ll fire up the old frying pan myself and make a burger/fast food for like €. 3?

    • console.log(bathing_in_bismuth)@sh.itjust.works
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      4
      arrow-down
      1
      ·
      edit-2
      7 天前

      Beef, veal, lamb or chicken? I don’t like chicken döner but veal/lamb are amazinnnnggg.

      And you have to consider EVERYTHING has gotten expensive, so its a blessing döner is still affordable.

      Fast food chains can die in a fire though. Their price hikes are in no way fair or justifiable.

  • nyamlae@lemmy.world
    link
    fedilink
    arrow-up
    15
    arrow-down
    3
    ·
    7 天前

    A lot of people are saying to learn to cook, but things aren’t that simple. Many people know how to cook perfectly well but order out anyway, either because they’re busy or because they have mental health conditions that make cooking incredibly stressful.

    We need to change our economic system so that CEO bonuses aren’t inflating the prices of people’s food. This would make it easier for people to eat out more often if they feel they need to. It shouldn’t break the bank to get simple meals at a restaurant.

    • HugeNerd@lemmy.ca
      link
      fedilink
      arrow-up
      2
      ·
      6 天前

      I have a small, poorly designed and lit kitchen. Next place I buy will have a much better kitchen.

    • Nalivai@lemmy.world
      link
      fedilink
      arrow-up
      5
      arrow-down
      2
      ·
      7 天前

      Don’t have one, don’t have space to have one, don’t have money to get one, don’t have any hope to ever get a place with one. Just like evergrowing amount of people.

      • MotoAsh@lemmy.world
        link
        fedilink
        arrow-up
        6
        ·
        7 天前

        Get a cook top. Even nice ones are like 100 bucks. Even induction ones and compatible pans are cheap. Five or six fast food visits and you could’ve bought enough to cook a massive variety of cheap meals.

        • Nalivai@lemmy.world
          link
          fedilink
          arrow-up
          1
          ·
          6 天前

          Thankfully, I’m in pretty good position, I don’t live in US, so my diet consists of food, not of sugar and sawdust. I do have an induction cooktop, and can confirm it’s indeed amazing. My enormous privilege aside, I would like to some day get into the oven territory.

        • Nalivai@lemmy.world
          link
          fedilink
          arrow-up
          1
          arrow-down
          1
          ·
          6 天前

          Five or six fast food visits and you could’ve bought enough

          But this is the main problem. It’s boots theory all over. For people living paycheck to paycheck the calculation of “if I don’t eat for a week I can invest into myself” doesn’t sound as appealing as for people who can afford to do a little bit of savings.

      • gradual@lemmings.world
        link
        fedilink
        arrow-up
        2
        ·
        6 天前

        That really blows. Are you living in one of those chinese/japanese domiciles that are essentially just cages for people?

        Sardine-culture aside, perhaps you can try an air fryer. I honestly have never used one, but it seems like something people would recommend as a replacement and they take up a fraction of the space.

        • Nalivai@lemmy.world
          link
          fedilink
          arrow-up
          1
          ·
          6 天前

          Not really, at least couple of steps above, it’s 30 square meters overall. It’s nice for me, but the kitchen is too small to have such luxuries as an oven.

      • gradual@lemmings.world
        link
        fedilink
        arrow-up
        2
        ·
        6 天前

        You can if you want to.

        Using an oven is just easier and should appeal more to the kind of person that is used to eating out all the time because of how low-effort it is.

  • Bamboodpanda@lemmy.world
    link
    fedilink
    arrow-up
    7
    ·
    6 天前

    Fast food and major chains have gotten absurd. I used a gift card at Red Robin a couple months back. It was $19 before tip for a dry burger and bland fries. Two bucks more could’ve gotten me a seat and meal at a five-star local place just down the street. The value just isn’t there anymore. Eating local almost always tastes better, feels better, and costs the same or less. Why settle for mediocrity when better is right around the corner?

  • Wren@lemmy.world
    link
    fedilink
    arrow-up
    12
    arrow-down
    1
    ·
    7 天前

    I mean… at least it’s still fast, right?

    Seriously though, I don’t remember the last time I ate fast food. If we don’t count pizza delivery that is.

  • x4740N@lemm.ee
    link
    fedilink
    arrow-up
    7
    arrow-down
    1
    ·
    6 天前

    I fel sorry for people whondont have an Aldi or a local equivalent

    • doingthestuff@lemy.lol
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      1
      ·
      6 天前

      I have an Aldi but my wife and I have five jobs between us, a 20 year old still living at home and two teenagers who aren’t driving yet. Sometimes we don’t have time to cook. I still shop at Aldi tho!

    • AlecSadler@sh.itjust.works
      link
      fedilink
      arrow-up
      2
      ·
      7 天前

      I’ve been eating a metric fuckton of hot dogs lately. I get a pack of 8 for $3.99 and a pack of cheap but not too cheap buns for like $3. Roughly $7 for four “meals” isn’t bad (except for my health maybe).

      Plus I cut lines in them and air fry them and toast the buns, so, you know, fancytrash

      • Vandals_handle@lemmy.world
        link
        fedilink
        English
        arrow-up
        2
        ·
        7 天前

        Onion and bell pepper chopped and sautéed for a topping brings a whole lever of flavor without costing much. So fancy you need to eat with your pinky extended.

        • Pacattack57@lemmy.world
          link
          fedilink
          arrow-up
          3
          ·
          7 天前

          I like making Chicago dogs. Tomatoes, onions, a pickle slice, and mustard. I’ll skip the sport peppers unless I can find some good ones.

  • bender223@lemmy.today
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    8
    arrow-down
    2
    ·
    7 天前

    Yup, cuz corporate greed. Shareholders keep pressuring companies to increase profits EVERY QUARTER.